Na świecie istnieje około czterystu gatunków wierzby, w Polsce natomiast można spotkać zaledwie trzydzieści z nich.
Efektowne drzewko z tradycją
Najpopularniejsze odmiany wierzby to wierzba płacząca Chrysocoma, która cechuje się bardzo rozłożystym pokrojem skierowanym w dół, jej liście są długie i wąskie, a gałązki cienkie, liczne i bardzo elastyczne. Ta odmiana wierzby idealnie sprawdzi się jako element dekoracyjny dużych domowych ogrodów, dorasta do dużych rozmiarów i tworzy niesamowitą atmosferę, a czytanie ulubionej książki w jej towarzystwie staje się jeszcze większą przygodą. Wierzby płaczące są bardzo często wykorzystywane w miejskich parkach, posadzone w pobliżu zbiornika wodnego dodają klimatu i uroku.
Drugą dość popularną odmianą jest wierzba biała Salix alba, której pokrój z kolei jest dużo bardziej wzniosły i skierowany ku górze. Bardzo często spotykane w miejskich parkach rekreacyjnych, lub posadzone wzdłuż dróg międzymiastowych.
Wierzba poza swoim majestatem i urokliwym wyglądem ma też pewne tradycje. Poganie uznawali wierzbę za symbol płodności, ze względu na łatwość jej rozmnażania. Chrześcijanie natomiast do dnia dzisiejszego wykorzystują młode pędy do tworzenia popularnych palemek Wielkanocnych, które następnie zanosi się do Kościoła celem poświęcenia ich.
Wczesną wiosną młode pędy wierzby pokrywają się drobnymi kwiatostanami, które są pieszczotliwie nazywane baziami, lub kotkami, są puszyste i bardzo urocze, ich pojawienie się na gałązkach drzewa stanowi jeden z najbardziej pożądanych oznak nadejścia wiosny. Dzieci z radością podziwiają rozwój pierwszych pączków, zwiastują Święta i ciepłe dni. Stanowią przepiękny, bardzo dominujący składnik wiosennych bukietów, w towarzystwie kolorowych ogrodowych kwiatów.
Młode gałązki wierzby znajdują również szerokie zastosowanie w wikliniarstwie, wyrabia się z nich kosze i różne elementy dekoracyjne. Ze względu na swoją wytrzymałość wykorzystuje się je do produkcji faszyny, a także umacnia brzegi rzek.
Najnowsze komentarze